Ginekomastia

Redukcja męskich piersi

Operacja ginekomastii polega na zmniejszeniu rozmiaru piersi u mężczyzn, w celu wymodelowania i uwydatnienia konturów klatki piersiowej.

W ciężkich przypadkach ginekomastii ciężar nadmiaru tkanki piersi może powodować ich obwisanie i rozciąganie otoczki (ciemna skóra otaczająca sutek). W takich przypadkach położenie i rozmiar otoczki można poprawić chirurgicznie jednocześnie redukując nadmiar skóry.

Chirurgia plastyczna korygująca ginekomastię jest technicznie nazywana mammoplastyką redukcyjną.

Ginekomastia to stan nadmiernie rozwiniętych lub powiększonych piersi u mężczyzn, który może wystąpić w każdym wieku. Stan ten może być wynikiem zmian hormonalnych, otyłości lub stosowania niektórych leków, jak również może mieć podłoże genetyczne.

Ginekomastia może powodować dyskomfort emocjonalny i osłabiać pewność siebie. Może być ona jednostronna i dotyczyć jednej piersi lub częściej występuje obustronnie.

Wskazania do operacji ginekomastii

Leczenie ginekomastii - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Należy pamiętać, że każda męska klatka piersiowa jest inna. Ginekomastia może pojawić się w okresie dojrzewania u młodego mężczyzny i zwykle po zakończeniu tego okresu wraca do stanu prawidłowego. Często też jest wynikiem otyłości. A stan ten nazywamy lipomastią.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg usunięcia ginekomastii przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1 do 2 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji. Należy spodziewać się siniaków i obrzęku okolicy operowanej.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny strój uciskowy, kamizelkę, którą należy mieć na sobie w ciągu nocy i w ciągu dnia. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 6 miesiącach.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:

Ginekomastia

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W przypadku tego zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne.

Krok 2

Nacięcia

W zależności od rodzaju ginekomastii, stosuje się liposukcję, wycięcie tkanek lub obie te metody.

Krok 3

Zamknięcie

W zależności od metody zakładany jest Sterilstrip lub szwy rozpuszczalne. oraz opatrunki

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Zabieg usunięcia ginekomastii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Krok 2 - nacięcia

W przypadkach, gdy ginekomastia jest przede wszystkim wynikiem nadmiaru tkanki tłuszczowej, można zastosować samą technikę liposukcji. Wymaga to wprowadzenia cienkiej kaniuli z niewielkiego 2-3 mm nakłucia w celu początkowego nasączenia tkanki tłuszczowej specjalnym roztworem soli fizjologicznej, a następnie usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez odsysanie próżniowe.

Techniki wycinania natomiast zalecane są, gdy konieczne jest usunięcie tkanki gruczołowej piersi lub nadmiaru skóry. Wycięcie jest również konieczne, jeśli otoczka zostanie zmniejszona lub sutek zostanie przeniesiony do bardziej naturalnego męskiego konturu. Wzory nacięć różnią się w zależności od konkretnych warunków i preferencji chirurgicznych. Najczęściej ginekomastię leczy się zarówno liposukcją, jak i wycięciem.

Krok 3 - zamknięcie nacięć

W przypadku samej liposukcji nacięcia pooperacyjne są bardzo małe i nie wymagają szycia. W miejscach tych pozostawia się plaster Sterilstrip w celu zbliżenia brzegów rany. W przypadku większych nacięć koniecznych do usunięcia tkanki gruczołowej zakładane są szwy rozpuszczalne. Często też pozostawiany jest dren, który usuwany jest następnego dnia.

Krok 4 - okres rekonwalescencji

Bezpośrednio po operacji ginekomastii na nacięcia zostaną nałożone opatrunki oraz specjalny strój uciskowy, którego zadaniem jest zminimalizowanie obrzęku i podtrzymanie nowego kształtu klatki piersiowej.

Początkowo mogą wystąpić krwiaki lub niewielkie siniaki, a miejsca operacji są mocno opuchnięte. Strój uciskowy należy nosić podczas dnia i nocy przez 4 tygodnie. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy już po dwóch tygodniach. Również w tym okresie zalecane są masaże miejsc operowanych w celu zmniejszenia obrzęku i uzyskania możliwie szybkiego efektu końcowego.

Ostateczne efekty operacji ginekomastii są w wielu przypadkach trwałe. Jeśli jednak ginekomastia powstała w wyniku stosowania niektórych leków, szczególnie sterydowych lub przybierania na wadze, należy całkowicie odstawić leki i utrzymywać stałą wagę.

Galeria

Zobacz prawdziwe efekty faceliftów przeprowadzonych przez dr n. med. Małgorzatę Kolendę.