Powiększanie piersi

Augmentacja biustu

Powiększanie piersi również nazywane mammoplastyką powiększającą polega na zastosowaniu implantów w celu zmiany kształtu piersi i powiększenia ich rozmiaru. Zabieg ten pozwala przywrócić objętość piersi utraconą po redukcji masy ciała lub po przebytych ciążach, uzyskać bardziej zaokrąglony kształt piersi lub poprawić naturalną asymetrię rozmiaru piersi.

Wskazania do powiększania piersi

Operację powiększenia piersi przeprowadza się, gdy pacjentka chciałaby:

Powiększanie piersi - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Należy pamiętać, że powiększenie nie koryguje mocno opadających piersi. W takich przypadkach może być wymagany lifting piersi wraz z ich powiększeniem, aby obwisłe piersi wyglądały na pełniejsze i bardziej uniesione.

Podnoszenie piersi można wykonać w tym samym czasie co powiększenie, lecz bezpieczniej jest zabieg wykonać dwuczasowo podczas oddzielnych operacji, najpierw podniesienie, a po 3-6 miesiącach powiększenie.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:

Podczas konsultacji omawiane są techniki zabiegu, bowiem implanty można wprowadzić z różnych cięć: pod pachą, wokół otoczki sutkowej, w fałdzie podpiersiowym czy pępka. Najczęściej wykonuje się cięcie w fałdzie podpiersiowym, gdyż ta droga jest uważana za najbardziej bezpieczną. Implanty wprowadza się pod mięsień piersiowy większy, pod gruczoł piersiowy lub ostatnio coraz częściej preferowane,  podpowięziowe powiększenie piersi.

Implanty piersiowe wypełnione są solą fizjologiczną lub silikonem, mają kształt okrągły lub anatomiczny oraz ich powierzchnia zewnętrzna może być gładka lub teksturowana.

Każdy implant posiada trzy wymiary: szerokość i wysokość podstawy oraz projekcję. Omówienie wyżej wymienionych czynników jest bardzo istotne w doborze właściwej pary implantów podczas pomiaru.

W ostatnich latach coraz częściej spotyka się informacje na temat chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek związany z implantem piersi (BIA-ALCL). Występuje on najczęściej u pacjentek z implantami piersi o teksturowanej powierzchni. Podczas konsultacji omówione zostanie ryzyko występowania tej choroby.  

Zabieg powiększenia piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań.

Przed zabiegiem konieczna jest dodatkowa konsultacja zwana pomiarem, podczas której dobierane są odpowiednie implanty. Dobór ten wymaga pełnego omówienia rodzaju implantów, ich kształtu i wielkości. Jednocześnie istnieją techniczne możliwości symulacji komputerowej, co jest niezwykle pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1 do 1,5 godziny. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny stanik i pas uciskający, które należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 3- 6 miesiącach od operacji.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:

Inne ważne kwestie

Powiększanie piersi

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

Podczas zabiegu powiększania piersi stosowane jest znieczulenie ogólne.

Krok 2

Nacięcia

W przypadku powiększania biustu, nacięcia chirurgiczne najczęściej wykonuje się w fałdach podpiersiowych, jednak zależy to od piersi.

Krok 3

Umieszczenie implantu

Sposób w jaki umieszczany jest implant zależy m.in. od jego rodzaju i pożądanego efektu powiększenia

Krok 4

Zamknięcie

Nacięcia zamykane są poprzez założenie rozpuszczalnych szwów. Mogą zostać założone dreny.

Krok 5

Rekonwalescencja

Pamiętamy o noszeniu specjalnego stanika i pasa uciskowego oraz o przestrzeganiu wszelkich zaleceń lekarza.

Krok 1 - znieczulenie

Zabieg powiększenia piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Krok 2 - nacięcia

Po wykonaniu nacięcia implant piersi jest wprowadzany do przestrzeni: A. Pod mięśniem piersiowym (ułożenie podmięśniowe) B. Bezpośrednio za tkanką piersiową, nad mięśniem piersiowym (ułożenie podgruczołowe) C. Pod powięź mięśnia piersiowego większego (ułożenie podpowięziowe) Sposób zakładania i pozycjonowania implantów piersiowych zależy od rodzaju implantu, pożądanego stopnia powiększenia, budowy ciała i zaleceń chirurga.

Krok 3 - wkładanie i umieszczanie implantu piersi

Po wykonaniu nacięcia implant piersi jest wprowadzany do przestrzeni:

A. Pod mięśniem piersiowym (ułożenie podmięśniowe)
B. Bezpośrednio za tkanką piersiową, nad mięśniem piersiowym (ułożenie podgruczołowe)
C. Pod powięź mięśnia piersiowego większego (ułożenie podpowięziowe)

Sposób zakładania i pozycjonowania implantów piersiowych zależy od rodzaju implantu, pożądanego stopnia powiększenia, budowy ciała i zaleceń chirurga.

Krok 4 - zamknięcie nacięć

Nacięcia są zamykane szwami rozpuszczalnymi. Czasem konieczne jest pozostawienie drenów ssących, które usuwa się następnego dnia. Miejsce operacji plastruje się.

Krok 5 - rekonwalescencja

Bezpośrednio po operacji zakładane są Sterilstripy i opatrunki oraz specjalny stanik i pas uciskowy, których zadaniem jest zminimalizowanie obrzęku i podtrzymanie piersi podczas gojenia.

Początkowo mogą wystąpić krwiaki lub niewielkie siniaki, a piersi są mocno opuchnięte i twarde. Stanik i pas należy nosić podczas dnia i nocy przez 4 tygodnie.

Powrót do pełnej aktywności jest możliwy po czterech tygodniach. Zalecane są masaże piersi zgodnie z instrukcją i wizyty kontrolne.

Z biegiem czasu piersi będą się zmieniać ze względu na starzenie, wahania wagi, czynniki hormonalne i grawitację. Niewykluczone, że w przyszłości trzeba będzie poddać się kolejnym zabiegom, liftingowi piersi lub wymianie implantu, aby przywrócić im młodszy wygląd.