Korekcja nosa

Chirurgiczna plastyka nosa

Korekcja nosa, nazywana czasem przez pacjentów „operacją nosa” lub „zmianą kształtu nosa”, poprawia harmonię twarzy i proporcje nosa. Może również korygować zaburzenia oddychania spowodowane jego wadami strukturalnymi.

Wskazania do korekcji kształtu nosa

Korekcja nosa - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Należy pamiętać, że każda twarz jest w pewnym stopniu asymetryczna i uzyskanie całkowitej symetrii jest niemożliwe. Celem zabiegu korekcji nosa jest stworzenie równowagi twarzy i uzyskanie prawidłowych proporcji.

Operacja nosa, która ma na celu poprawę niedrożności dróg oddechowych, wymaga dokładnej oceny struktury nosa w odniesieniu do przepływu powietrza i oddychania.

Skrzywiona przegroda jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń oddychania i wymaga prawidłowego ustawienia podczas operacji.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg korekcji nosa przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał on na okres krwawienia miesiączkowego. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1,5 do 2 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji. Należy spodziewać się siniaków i obrzęków wokół oczu oraz trudności w oddychaniu spowodowanych sączkami umieszczonymi w otworach nosowych oraz obrzękiem.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji, podczas których nosi się specjalny opatrunek unieruchamiający, często gips. Nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: 8-10 dni w celu usunięcia opatrunku unieruchamiającego oraz szwów skórnych, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz rok, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po roku, co wynika z procesu przebudowy układu chrzęstno-kostnego nosa.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy przejściowe:

Korekcja nosa

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

W zależności od konieczności, cięcia prowadzone na zewnątrz lub w środku nosa.

Krok 3

Zmiana kształtu

W zależności od oczekiwanych efektów, nos zostaje odpowiednio wymodelowany.

Krok 4

Przegroda nosa

Jeżeli przegroda nosa jest skrzywiona, wykonujemy jej korekcję.

Krok 5

Zamknięcie

Nacięcia są zamykane, zakładane są setony, specjalne szyny oraz opatrunek usztywniający.

Krok 6

Rekonwalescencja

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 1 - znieczulenie

Zabieg korekcji nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie miejscowe podawane w formie zastrzyków jest stosowane tylko w przypadku operacji czubka nosa.

Krok 2 - nacięcia

Korekcja nosa jest wykonywana za pomocą procedury zamkniętej, w której nacięcia są ukryte wewnątrz nosa, lub procedury otwartej, w której wykonuje się nacięcie w poprzek kolumny, wąskiego paska tkanki oddzielającej nozdrza. Poprzez te nacięcia skóra pokrywająca kości i chrząstki nosowe jest delikatnie podnoszona, umożliwiając dostęp do zmiany kształtu części kostnej jak i chrzęstnej nosa.

Krok 3 - zmiana kształtu struktury nosa

Zbyt duży nos można zmniejszyć poprzez usunięcie fragmentów kości lub/i chrząstek. Czasami operacja nosa może wymagać dodania przeszczepów chrząstki. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu chrząstkę z przegrody nosa, czyli przegrody pośrodku nosa. Czasami można użyć chrząstki z ucha lub rzadko fragmentu chrząstki żebrowej.

Krok 4 - korekcja skrzywionej przegrody

Jeśli przegroda jest skrzywiona, można ją wyprostować, aby poprawić oddychanie.

Krok 5 - zamknięcie nacięcia

Po wyrzeźbieniu podstawowej struktury nosa do pożądanego kształtu, skóra i tkanka nosa są ponownie układane, a nacięcia zamykane. Dodatkowe nacięcia można umieścić w naturalnych fałdach nozdrzy, aby zmienić ich rozmiar.

Krok 6 - rekonwalescencja

Przez kilka dni wewnątrz nosa utrzymywane są setony lub specjalne szyny. Na zewnątrz zakładany jest opatrunek usztywniający (często gips), który podtrzymuje i chroni nowe struktury podczas wstępnego gojenia. Początkowy obrzęk ustępuje w ciągu kilku tygodni, jednak pełne wygładzenie nowego konturu nosa może zająć nawet rok. Obrzęk może pojawiać się i znikać oraz pogarszać się szczególnie rano. W okresie 2-3 miesięcy po operacji wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej w celu ochrony okolicy operowanej przed urazem.