Korekcja uszu

Plastyka odstających uszu

Korekcja uszu, znana również jako otoplastyka, to operacja, dzięki której można skorygować wady struktury ucha zewnętrznego obecne przy urodzeniu lub ujawniające się wraz z rozwojem. Procedura ta stosowana jest również w leczeniu zniekształceń pourazowych. Dzięki otoplastyce można nadać uszom bardziej naturalny kształt, jednocześnie przywracając równowagę i proporcje uszom i twarzy. Korekta nawet niewielkich deformacji może mieć ogromne korzyści dla wyglądu i poczucia własnej wartości.

Wskazania do korekcji małżowin usznych

Korekcja uszu - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Dzieci, które są:
Nastokatki i dorośli, którzy są:
Korekcja uszu jest zabiegiem wysoce zindywidualizowanym i należy ją wykonywać dla siebie, a nie po to, aby spełniać czyjeś zachcianki lub starać się dopasować do jakiegoś idealnego wizerunku.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg korekcji uszu najczęściej przeprowadzany jest u dorosłych w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał on na okres krwawienia miesiączkowego w przypadku kobiet. Sam zabieg chirurgiczny trwa około 1,5 godziny. Bezpośrednio po operacji można wrócić do domu. Należy spodziewać się dolegliwości bólowych i dyskomfortu spowodowanego opatrunkiem. Na uszy zakłada się specjalne opatrunki, które przymocowane są bandażem elastycznym zawiązanym wokół głowy.

Opatrunek utrzymujemy przez 7 dni, nie wolno go samemu zdejmować, a w przypadku zsunięcia się go należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem operującym. W tym czasie nie wolno myć włosów, a osoby noszące okulary w miarę możliwości powinny stosować soczewki korekcyjne. W okresie dwóch miesięcy po operacji zaleca się, by nie wykonywać cięższych prac fizycznych, nie uprawiać sportów oraz nie zakładać kolczyków.

Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień po operacji w celu usunięcia opatrunku i szwów skórnych, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz sześć miesięcy, by ocenić efekt operacji. W okresie 6 miesięcy od zabiegu zalecane jest spanie w opasce uciskowej, a dzieci są zwalniane z zajęć wychowania fizycznego. Efekt operacji widoczny jest dość szybko, ale schodzący obrzęk i siniaki oraz czas przebudowy chrząstki ucha pozwalają ocenić efekt ostateczny dopiero po pół roku od przeprowadzonej operacji. 

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy: 

Plastyka uszu

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Nacięcia do otoplastyki są wykonywane na tylnej powierzchni ucha.

Krok 3

Zamknięcie

Nacięcia zazwyczaj zamykane są szwami, następnie zakładane są specjalistyczne opatrunki.

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Leki znieczulające miejscowo podawane są w formie zastrzyków. W razie konieczności może być zastosowana sedacja dożylna lub znieczulenie ogólne.

Krok 2 - nacięcia

Korekta odstających uszu polega na zastosowaniu technik chirurgicznych w celu utworzenia lub powiększenia fałdu grobelki i jej odnóg oraz zmniejszenia powiększonej chrząstki małżowinowej (największej i najgłębszej wklęsłości ucha zewnętrznego). Nacięcia do otoplastyki są wykonywane na tylnej powierzchni ucha. Do utworzenia i zabezpieczenia nowo ukształtowanej chrząstki stosuje się nierozpuszczalne szwy wewnętrzne, które nie są usuwane.

Krok 3 - zamknięcie nacięć

Szwy zewnętrzne zamykające nacięcie zwykle usuwa się wraz z opatrunkiem podczas kontroli po tygodniu od zabiegu. W przypadku dzieci na skórę stosuje się szwy wchłanialne.

Krok 4 - okres rekonwalescencji

Dyskomfort bezpośrednio po operacji uszu jest normalny i można go kontrolować za pomocą leków przeciwbólowych. Pod bandażami może pojawić się uczucie swędzenia. Istotne jest, aby bandaże pozostały nienaruszone i nie były usuwane. Niezastosowanie się do tego może wymagać wtórnej operacji. Bezpośrednio po usunięciu opatrunku i szwów skórnych uszy dość mocno przylegają do głowy w wyniku ucisku i są nieczułe oraz obrzęknięte i zasinione. Z czasem objawy te ustępują. Blizny są ukryte za uchem i niewidoczne.