Kwas hialuronowy

Wypełniacze

Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w naszym organizmie. Wysokie jego stężenia znajdują się w miękkich tkankach łącznych i płynie otaczającym gałki oczne. Kwas hialuronowy znajdujemy również w płynach chrzęstnych i stawowych oraz w skórze. Jako produkt stał się jednym z najpopularniejszych rodzajów wypełniaczy do wstrzykiwań w obrębie twarzy, ale też podawany jest dostawowo w celu złagodzenia stanów zapalnych i bólu.

Kwas hialuronowy stosowany jako wypełniacz skórny pomaga zmniejszyć zmarszczki oraz przywrócić objętość twarzy.

Skóra twarzy wiotczeje oraz zanika struktura kostna, co dodatkowo potęguje utratę jej objętości. Czynniki zewnętrzne jak, ekspozycja na słońce, czynniki genetyczne oraz styl życia również mają ogromny wpływ na proces jej starzenia się.

Kwas hialuronowy - zastosowanie

Kwas hialuronowy jako wypełniacz może być bardzo pomocny u osób z wczesnymi oznakami starzenia lub jako dodatkowa część zabiegu odmładzania twarzy.

Jednak w przypadkach bardzo wiotkiej skóry twarzy i zaawansowanym procesie starzenia się najlepszym rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny, taki jak lifting twarzy, lifting brwi lub plastyka powiek. Minimalnie inwazyjne zabiegi odmładzające, jak wypełniacze, nie mogą osiągnąć takich samych rezultatów, ale mogą pomóc opóźnić czas, w którym rozważenie liftingu twarzy stanie się właściwe. Ważne jest, aby pamiętać, że wypełniacze skórne są tymczasowymi metodami leczenia starzenia się twarzy i że w celu uzyskania długotrwałych rezultatów potrzebne będą dalsze zabiegi.

W niektórych sytuacjach osiągnięcie optymalnych rezultatów za pomocą jednej procedury może nie być możliwe. Większość wypełniaczy rozpuszcza się też z czasem. Aby utrzymać efekt, należy rozważyć cykliczne powtarzanie zabiegu.

Zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego wykonuje się bez znieczulenia, bowiem większość preparatów zawiera środek znieczulający lub w znieczuleniu miejscowym po uprzednim zastosowaniu maści. Zabieg w zależności od rozległości trwa od 30 do 60 minut.

Czas rekonwalescencji jest różny dla każdego pacjenta i dla każdej lokalizacji wstrzykniętego wypełniacza. Większość czynności można wznowić od razu, ale zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej przez pierwsze 24–48 godzin, aby zminimalizować obrzęk i siniaki.

Bezpośrednio po zabiegu można spodziewać się:

Większość dolegliwości można złagodzić miejscowym ochłodzeniem i masażem, a stan ulegnie poprawie w ciągu kilku godzin lub najdalej kilku dni. Niektóre reakcje mogą wymagać bardziej agresywnego leczenia.

Kwas hialuronowy - możliwe powikłania

Podanie kwasu hialuronowego może wiązać się z powikłaniami takimi jak:
Bardzo poważnym powikłaniem jest podanie wypełniacza przypadkowo do naczynia krwionośnego zamiast pod skórę. Może to zablokować przepływ krwi i spowodować martwicę skóry i powstanie rany. Zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza w warunkach sali zabiegowej zaopatrzonej w odpowiednie środki, by stworzyć pełne bezpieczeństwo dla pacjenta.