Strona główna » Zabiegi » Modelowanie ciała » Korekcja łydek
Łydki to część kończyny dolnej, której kształt i objętość wpływa na proporcje kończyn dolnych i całego ciała. Jedną z przyczyn zachwiania proporcji jest niedorozwój mięśni, najczęściej mięśnia brzuchatego łydki. Przyczyną takiego stanu jest wrodzona wada samych łydek lub w wyniku zaburzeń i wielokrotnych korekcji ortopedycznych, wtórny ich zanik. Niedorozwój czy zanik mięśni może być jedno – lub dwustronny i częściej dotyczy okolicy przyśrodkowej.
Znaczna asymetria kształtu kończyn często powoduje zaburzenia ich funkcji i może być przyczyną dyskomfortu psychicznego.
Najbardziej trwałą metodą korekcji niedorozwiniętych łydek jest wszczepienie protez łydkowych. Są one wypełnione żelem silikonowym, mają różne długości i szerokości. Często zabieg taki uzupełnia się przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej, co nazywamy korekcją hybrydową. Czasem konieczne jest odessanie tkanki tłuszczowej drugiej łydki.
Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1 do 1,5 godziny. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji.
Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się najpierw bandaże elastyczne a później rajstopy lub pończochy uciskowe, które należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień i dwa tygodnie po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 3 – 6 miesiącach od operacji.
W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:
W przypadku tego zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne lub zewnątrzoponowe.
Niewielkie nacięcie wykonywane jest w dole podkolanowym.
Nacięcia zamykane są szwami, następnie zakładane są Sterilstripy i opatrunek uciskowy.
Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, w celu postawienia odpowiedniego rozpoznania oraz doboru zabiegu, który pomoże Ci pozbyć się kompleksów.
Skontaktuj się i sprawdź w jaki sposób Dr Kolenda pomoże Ci rozwiązać Twój problem.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda – specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.