Odsysanie tłuszczaków

Tłuszczaki

Tłuszczaki to najczęściej występujące nowotwory łagodne tkanek miękkich. Rosną powoli i mogą uciskać sąsiednie struktury. Zbudowane są z komórek tłuszczowych (adipocytów) i otoczone torebką łącznotkankową, nie dają przerzutów oraz nawrotów.

Tłuszczaki występują w postaci zmian pojedynczych lub mnogich. Dotyczą osób dorosłych w 3, 4, 5 i 6 -tej dekadzie życia. Występują w wielu okolicach ciała jak: przedramiona, ramiona, pośladki, uda i tułów. Przyczyny ich powstawania nie są znane. Przypuszcza się, że zmiany pojedyncze są następstwem urazów mechanicznych, natomiast tłuszczaki mnogie występują rodzinnie. Stanowią one przede wszystkim problem estetyczny, lecz uciskając tkanki sąsiednie mogą być również przyczyną bólu i zaburzeń funkcjonalnych.

Wskazania do usunięcia tłuszczaków

Usuwanie tłuszczaków - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Należy pamiętać, że jedynym skutecznym sposobem leczenia tłuszczaków jest ich usunięcie. Pojedyncze, dużych rozmiarów tłuszczaki, najlepiej usunąć tradycyjnie wykonując nacięcie chirurgiczne. W przypadku tłuszczaków mnogich takie rozwiązanie pozostawia bardzo dużą ilość widocznych, nieestetycznych blizn. W tych przypadkach korzysta się z usuwania tłuszczaków metodą odsysania (liposukcji).

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg usunięcia tłuszczaków metodą odsysania przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy chcemy usunąć dużą ich liczbę jednorazowo, konieczne jest znieczulenie ogólne.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1 do 3 godzin. W zależności od zastosowanego znieczulenia można zaraz po zabiegu wrócić do domu lub pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji.

Zalecany jest tydzień rekonwalescencji. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyta kontrolna przewidziana jest trzy miesiące po operacji by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 2-3 miesiącach od zabiegu.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:

Odsysanie tłuszczaków

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Stosowane są niewielkie nacięcia, pozwalające na wprowadzenie sondy.

Krok 3

Zamknięcie

Pod koniec zabiegu zakładane są specjalne plastry wraz z opatrunkiem.

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku dużej liczby tłuszczaków wymagane jest znieczulenie ogólne.

Krok 2 - nacięcia

Po podaniu znieczulenia w jednym z biegunów tłuszczaka wykonuje się niewielkie nacięcie skóry długości ok. 2 mm. Następnie do tłuszczaka wprowadza się sondę i odsysa jego zawartość, czyli tkankę tłuszczową. Torebkę łącznotkankową otaczającą guz usuwa się za pomocą specjalnych kleszczyków chirurgicznych.

Krok 3 - zamknięcie nacięć

Na rany zakładane są specjalne plastry oraz opatrunek.

Krok 4 - okres rekonwalescencji

Bezpośrednio po operacji zakładane są plastry i opatrunek uciskowy. Opatrunki usuwa się po tygodniu. W miejscu operowanym mogą wystąpić niewielkie zasinienia skóry, opuchnięcie i bolesność. Przez kilka tygodni miejsce po usuniętym tłuszczaku może być twarde, pogrubiałe i lekko wklęśnięte, a z czasem staje się miękkie i niewyczuwalne. Blizny początkowo są zaróżowione, jednak po kilku tygodniach praktycznie są niewidoczne.