Redukcja piersi

Zabieg zmniejszenia piersi

Redukcja piersi, znana również jako mammoplastyka redukcyjna, jest zabiegiem polegającym na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej i skóry w celu uzyskania rozmiaru piersi bardziej proporcjonalnego do ciała oraz złagodzenia dyskomfortu związanego z nadmiernie dużym biustem (makromastią). Nieproporcjonalnie duże piersi mogą powodować cierpienie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Pacjentki z makromastią mogą odczuwać dyskomfort fizyczny wynikający z ciężaru piersi, ból pleców i ramion co w znaczny sposób ogranicza możliwość uprawiania sportów. Wygląd zewnętrzny, bardzo często nieakceptowalny, może być przyczyną dyskomfortu psychicznego. Zabieg redukcji piersi wielokrotnie wykonywany jest z powodu problemów medycznych, lecz wiele kobiet niezadowolonych z wyglądu swoich piersi decyduje się na operację zmniejszenia piersi ze względów kosmetycznych.

Wskazania do redukcji piersi

Redukcja piersi - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg zmniejszenia piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 3 do 5 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na dwie doby na obserwacji.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny stanik, który należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień i dwa tygodnie po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 3 do 6 miesiącach od operacji.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:

Redukcja piersi

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W przypadku tego zabiegu, wykonuje się znieczulenie ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Nacięcia przeprowadzamy według jednego z trzech wzorów np. wokół otoczki.

Krok 3

Redukcja tkanki

Nadmiar tkanek piersi zostaje zredukowany.

Krok 2

Zamknięcie

Zakładane są specjalne szwy rozpuszczalne oraz dren i opatrunki.

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Zabieg zmniejszenia piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Krok 2 - nacięcia

Opcje nacięć obejmują:

– okrągły wzór wokół otoczki
– wzór w kształcie dziurki od klucza lub rakiety z nacięciem wokół otoczki i pionowo w dół do zagięcia piersi
– wzór nacięcia w kształcie odwróconej litery T lub kotwicy

Krok 3 - usunięcie tkanki i zmiana położena

Po wykonaniu nacięcia brodawka sutkowa wraz z otoczką zostaje przemieszczona do góry. W razie potrzeby otoczkę zmniejsza się przez wycięcie skóry na obwodzie. Znajdująca się pod spodem tkanka piersi jest zmniejszona, uniesiona i ukształtowana. Czasami, w przypadku wyjątkowo dużych, zwisających piersi, konieczne może być usunięcie brodawki i otoczki i przeszczepienie ich w wyższe miejsce na piersi jako wolny przeszczep skóry.

Krok 4 - zamknięcie nacięć

Szwy są nakładane głęboko w tkance gruczołowej, aby utworzyć i podtrzymać nowo ukształtowane piersi. Do zamknięcia skóry stosuje się szwy rozpuszczalne. Zakładany jest dren w celu odsączenia gromadzącej się krwi lub chłonki, który usuwany jest w dniu wypisania do domu.

Krok 5 - rekonwalescencja

Bezpośrednio po operacji zakładane są Sterilstripy i opatrunki oraz specjalny stanik, którego zadaniem jest zminimalizowanie obrzęku i podtrzymanie nowego kształtu piersi. Początkowo mogą wystąpić krwiaki lub niewielkie siniaki, a miejsca operacji są mocno opuchnięte. Stanik należy nosić podczas dnia i nocy przez 4 tygodnie. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy już po czterech tygodniach. Również w tym okresie zalecane są masaże miejsc operowanych w celu zmniejszenia obrzęku i uzyskania możliwie szybkiego efektu końcowego. Z biegiem czasu piersi mogą się zmieniać z powodu starzenia się i grawitacji. Należy pamiętać, że warto utrzymywać stałą wagę i prowadzić zdrowy tryb życia by efektem cieszyć się jak najdłużej. Operacja piersi powinna być wykonywana po zakończeniu porodu i po utracie wagi ciała. Zmiany zachodzące w piersiach podczas ciąży, podobnie znaczna utrata masy ciała po operacji piersi mogą negatywnie wpłynąć na ich wygląd.