Lifting brwi

Chirurgiczne odmładzanie górnej części twarzy

Lifting brwi, zwany jest też liftingiem czoła. Celem zabiegu jest zredukowanie zmarszczek poziomych czoła i zmniejszenie zmarszczek mimicznych, szczególnie pionowych pomiędzy brwiami. Dodatkowo unosząc brwi nieco wyżej uzyskujemy poprawę wyglądu powiek górnych jak również odzyskujemy młodzieńczy wygląd twarzy.

Wskazania do liftingu brwi

Lifting brwi - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Wraz z wiekiem na czole mogą pojawiać się nieestetyczne zmarszczki. Zmarszczki między brwiami sprawiają, że wyglądamy na złych lub „zbyt poważnych”. Wiotkość skóry czoła może powodować opadanie brwi, zasłanianie górnych powiek i sprawianie, że wyglądamy na zmęczonych.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg liftingu brwi najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, rzadziej miejscowym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał on na okres krwawienia miesiączkowego. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 45 minut do 2 godzin, w zależności od zastosowanej techniki i ewentualnych procedur dodatkowych, jak korekcja powiek górnych. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na obserwacji kilka godzin. Należy spodziewać się siniaków i znacznego obrzęku w okolicach czoła i powiek.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji, podczas których należy stosować chłodne okłady, nie wykonywać cięższych prac fizycznych, nie uprawiać sportów oraz nie robić makijażu. Wizyty kontrolne przewidziane są: około 8-10 dni po operacji w celu usunięcia szwów skórnych i plastrów, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i uzyskania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące by ocenić efekt.

Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest od 3 do 6 miesięcy co uzależnione jest od indywidualnych skłonności gojenia się skóry każdego pacjenta.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy przejściowe:

Lifting brwi

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Wykonywane są nacięcia koronalne lub malutkie nacięcia pozwalające na wprowadzenie endoskopu.

Krok 3

Zamknięcie

Nacięcia zazwyczaj zamykane są szwami, następnie zakładane są specjalistyczne opatrunki.

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Znieczulenie może być ogólne, w formie sedacji bądź znieczulenia miejscowego w formie zastrzyków.

Krok 2 - nacięcia

Lifting brwi można wykonać na różne sposoby.
Niektórzy chirurdzy wolą używać endoskopu (cienkiej rurki z kamerą na końcu) i specjalnych narzędzi wprowadzanych przez małe nacięcia wykonane na linii włosów. Pozwala to na regulację tkanki i mięśni pod skórą, korygując źródło widocznych zmarszczek i bruzd na czole.

Nacięcie endoskopowe

Niektórzy chirurdzy wolą wykonać lifting brwi przez tak zwane „nacięcie koronalne”. Nacięcie koronalne wykonuje się od ucha do ucha na czubku głowy w skórze owłosionej. Skóra na czole jest następnie podnoszona i pod bezpośrednią wizualizacją można dokonać dowolnej regulacji mięśni. Powstała blizna po koronalnym liftingu brwi jest dobrze ukryta we włosach.

Nacięcia koronalne

W przypadku kobiet z bardzo wysokim czołem może być zalecane nacięcie tuż przy przedniej linii włosów. W ten sposób brwi można unieść bez zmiany wysokości przedniej linii włosów. Powstała blizna, choć nieco bardziej widoczna, często może być ukryta za pomocą grzywki.

Krok 3 - zamknięcie nacięć

Nacięcia brwiowe są zwykle zamykane za pomocą szwów, które usuwa się po 8-10 dniach. Dodatkowo zakłada się plastry na czoło w celu jego unieruchomienia.

Krok 4 - okres rekonwalescencji

Rezultaty zabiegu liftingu brwi będą pojawiać się stopniowo w ciągu kilku tygodni, gdy obrzęk i siniaki ustąpią, odsłaniając gładszą skórę na czole i bardziej młodzieńczy, wypoczęty wygląd. Całkowite wyleczenie może zająć kilka miesięcy.