Lifting szyi

Chirurgiczne odmładzanie szyi

Lifting szyi, czyli rytidektomia dolna, to zabieg chirurgiczny, który poprawia widoczne oznaki starzenia w linii żuchwy i szyi. Utrata młodzieńczych konturów twarzy i szyi może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym dziedzicznością, grawitacją, warunkami środowiskowymi, stresem czy też znaczną utratą wagi ciała.

Wskazania do liftingu szyi

Należy pamiętać, że zabieg liftingu szyi nie zmienia podstawowego wyglądu, ani też nie zatrzyma procesu starzenia się skóry. Często zabieg ten wykonuje się w połączeniu z innymi procedurami jak: odsysanie tkanki tłuszczowej podbródka, liftem twarzy, korekcją powiek czy liftem brwi i przeszczepem tkanki tłuszczowej.

Lifting szyi można wykonać tylko chirurgicznie; niechirurgiczne zabiegi odmładzające nie mogą osiągnąć takich samych rezultatów, ale mogą pomóc opóźnić czas, w którym lifting szyi stanie się odpowiedni, jak również są doskonałym uzupełnieniem wyniku operacji.

Lifting szyi - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg liftingu szyi najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, rzadziej miejscowym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał on na okres krwawienia miesiączkowego. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1 do 3 godzin, w zależności od zastosowanej techniki i ewentualnych procedur dodatkowych. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na obserwacji kilka godzin. Należy spodziewać się siniaków i znacznego obrzęku w okolicach szyi i podbródka.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji, podczas których należy stosować chłodne okłady, nie wykonywać cięższych prac fizycznych, nie uprawiać sportów oraz nie robić makijażu. Wizyty kontrolne przewidziane są: około 8-10 dni po operacji w celu usunięcia szwów skórnych i miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i uzyskania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest od 3 do 6 miesięcy co uzależnione jest od indywidualnych skłonności gojenia się skóry każdego pacjenta. 

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy przejściowe:

Lifting szyi

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Nacięcia zaczynamy przeprowadzać na linii włosów okolicy przedusznej.

Krok 3

Zamknięcie

Nacięcia zazwyczaj zamykane są szwami, następnie zakładane są specjalistyczne opatrunki.

Krok 4

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Znieczulenie może być ogólne, w formie sedacji bądź znieczulenia miejscowego w formie zastrzyków.

Krok 2 - nacięcia

Tradycyjne nacięcie podczas liftingu szyi rozpoczyna się na linii włosów okolicy przedusznej, biegnie w dół i wokół ucha, a kończy się na linii włosów za uchem. Tkanka leżąca pod skórą szyi jest przesuwana w górę i do tyłu, a mięsień szeroki szyi napinany. Następnie skóra jest ponownie układana na uniesionych konturach, a jej nadmiar wycinany. Czasem konieczne jest odsysanie tkanki tłuszczowej podbródka lub zszywanie rozejścia mięśni szyi, wtedy wykonuje się dodatkowe nacięcie skóry pod brodą. Po zabiegu wokół głowy zakładany jest bandaż, opatrunek uciskowy, aby w miarę możliwości zminimalizować siniaki i obrzęki.

Krok 3 - zamknięcie nacięć

Linie nacięć są zamykane szwami, które usuwa się po 8-10 dniach. Po wygojeniu linie nacięć po liftingu szyi są zwykle dobrze ukryte w linii włosów i w naturalnych konturach ucha.

Krok 4 - okres rekonwalescencji

Rezultaty liftingu szyi będą pojawiać się stopniowo, gdy obrzęk i siniaki ustąpią. Ostateczny efekt przywróci młodszy i wypoczęty wygląd całej twarzy oraz zdecydowanie poprawi jej kontury.