Przeszczep włosów metodą FUE

Transplantacja włosów

Operacja przeszczepu włosów jest wykonywana w celu przywrócenia owłosienia w obszarach skóry głowy, które są łyse lub w ich obrębie włosy są przerzedzone. Istnieje wiele rodzajów operacji uzupełnienia ubytków skóry owłosionej głowy jak przeszczep włosów, operacja płatowa, ekspansja skóry owłosionej czy redukcja skóry bezwłosej. Każdy z tych rodzajów operacji może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu, aby zapewnić pacjentowi najlepszy możliwy wynik odtworzenia owłosienia na głowie.

Przeszczep włosów - wskazania do zabiegu

Przeszczep włosów - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Należy pamiętać, że przeszczep włosów polega na przeniesieniu fragmentów skóry owłosionej głowy z mieszkami włosowymi z miejsc dawczych, najczęściej okolicy potylicznej głowy, w miejsca biorcze, czyli wyłysiałe lub obszary z przerzedzeniami. Istnieją dwie metody pobierania przeszczepów. Jest to metoda strip, polegająca na pobraniu paska i pocięciu go na drobne fragmenty, mikroprzeszczepy. Druga natomiast, FUE, polega na pobraniu z tyłu głowy drobnych gotowych mikroprzeszczepów przy użyciu specjalnych narzędzi.

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Operacja przeszczepu włosów to leczenie zindywidualizowane. Zabieg przeszczepu włosów najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosowane jest w przypadku leczenia dzieci.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu i wykonaniu niezbędnych badań. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od liczby zaplanowanych przeszczepów i trwa od 2 nawet do 10 godzin. W przypadku zastosowania metody FUE zabieg trwa dłużej niż przy metodzie „strip”. Po zabiegu należy spodziewać się licznych drobnych strupków na skórze głowy oraz obrzęku okolicy czołowej.

Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji, podczas których należy unikać wysiłku fizycznego, nie uprawiać sportów i chronić głowę przed urazem oraz słońcem.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy przejściowe:

Przeszczep włosów

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

Przy tym zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Pobieranie włosów

Mieszki włosowe pobierane są w zależności od wybranej metody zabiegu.

Krok 3

Wszczepianie

Mieszki wszczepiane są w okolicę biorczą.

Krok 4

Opatrunek

Delikatny opatrunek zakładany jest na 1 dzień.

Krok 5

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

Leki znieczulające miejscowo podawane są w formie zastrzyków. W razie konieczności może być zastosowana sedacja dożylna lub znieczulenie ogólne.

Krok 2 - pobieranie włosów z miejsca dawczego

Pobieranie mieszków włosowych zależy od zastosowanej metody. Obecnie zdecydowanie częściej wykorzystuje się metodę FUE (Follicular Unit Extraction), która polega na pobraniu gotowych mikroprzeszcepów odpowiednim punchem. Przeszczepy są liczone i układane w wilgotnym i chłodnym pojemniku.

Krok 3 - wszczepianie włosów w miejsca biorcze

Po znieczuleniu obszaru biorczego wykonuje się odpowiednią ilość drobnych nacięć, w które następnie wkłada przygotowane wcześniej przeszczepy.

Krok 4 - opatrunek

Miejsc pobrania jak i nacięć w miejscach wszczepiania nie szyje się. Minimalne ranki goją się samoistnie. Dzięki procesowi krzepnięcia tworzą się drobne strupki. Na okres jednego dnia zakładany jest delikatny opatrunek.

Krok 5 - rekonwalescencja

Na rezultaty przeprowadzonej operacji przeszczepu włosów trzeba cierpliwie poczekać. Cykl wzrostu włosa jest długotrwały. Początkowo wszczepiony mieszek włosowy wchodzi w fazę telogenu i włos wypada. A następnie, w fazie anagenu, rozpoczyna się wzrost nowego włosa, który na powierzchni skóry pojawi się dopiero po 2-3 miesiącach od operacji. Całkowity odrost wszystkich przeszczepionych włosów następuje po 6 do 12 miesiącach i dopiero wtedy możemy ocenić efekt zabiegu.