Strona główna » Zabiegi » Chirurgia piersi » Profilaktyczna mastektomia
Obecnie w Polsce i na świecie obserwuje się stały wzrost zachorowania na nowotwory, a wśród kobiet znaczące zwiększenie liczby chorych na raka piersi.
Jednym z najważniejszych w medycynie są działania profilaktyczne, czyli wczesna wykrywalność raka piersi. Oszacowanie ryzyka zachorowania, szybsze wykrycie choroby a co za tym idzie, wdrożenie prawidłowego leczenia, zwiększa szansę na wyzdrowienie i przeżycie.
Jednym z najniebezpieczniejszych jest rak piersi uwarunkowany genetycznie. Dlatego też kobiety z najbliższego otoczenia chorej na raka, są poddane badaniom genetycznym i działaniom profilaktycznym. Gdy ryzyko wystąpienia raka piersi jest duże, to rozsądnym wydaje się taktyka profilaktycznego usunięcia gruczołu piersiowego.
W pojęciach medycznych mamy dwa rodzaje mastektomii, lecznicza i profilaktyczna, które znacząco różnią się od siebie.
Pierwsza, mastektomia wykonana z powodu rozpoznanego raka piersi, polega na usunięciu wielokrotnie całej piersi, czyli gruczołu, tkanki podskórnej i skóry wraz z kompleksem brodawka-otoczka sutkowa. Dodatkowo bada się tzw. węzeł chłonny wartowniczy, czyli pierwszy węzeł spływu chłonki z gruczołu, by ocenić rozległość choroby i zastosować odpowiednie dalsze leczenie.
Druga, mastektomia profilaktyczna, polega na usunięciu gruczołu piersiowego z pozostawieniem niewielkiej warstwy tkanki tłuszczowej podskórnej oraz kompleksu brodawka-otoczka. Nie wykonuje się usunięcia węzłów chłonnych, a operacja przeprowadzana jest w mniejszym zakresie.
Mastektomię profilaktyczną wykonuje się często u kobiet, które już są po mastektomii jednostronnej leczniczej z powodu raka. Kobiety te decydują na tego rodzaju zabieg w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby w drugiej piersi. Drugą grupę stanowią kobiety, u których w najbliższej rodzinie były przypadki raka piersi lub wykryto u nich uwarunkowania genetyczne tego nowotworu. U tych kobiet mastektomia profilaktyczna jest obustronna. Należy mieć świadomość, że w przypadku profilaktycznej mastektomii zawsze pozostaje niewielka ilość gruczołu piersiowego i nie jest to operacja całkowicie radykalna. Jednak usuwając gruczoł piersiowy w olbrzymim stopniu zmniejszamy ryzyko wystąpienia choroby, a czasami całkowicie je eliminujemy. Według danych statystycznych profilaktyczna mastektomia wykonana w grupie kobiet z mutacją BRCA1 lub BRCA2 zmniejsza ryzyko raka piersi o 90%.
Każda mastektomia, lecznicza czy profilaktyczna, związana jest z rekonstrukcją piersi. O zabiegach oraz technikach rekonstrukcji decydują pacjentki w czasie rozmowy z lekarzem leczącym.
Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 3 do 5 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na dwie doby na obserwacji. Dreny, których celem jest odsączenie zbierającej się krwi lub chłonki w miejscach operowanych, pozostawia się na 10-14 dni.
Zalecany jest okres trzech do czterech tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny stanik, który należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień i dwa tygodnie po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 6 miesiącach od operacji.
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, w celu postawienia odpowiedniego rozpoznania oraz doboru zabiegu, który pomoże Ci pozbyć się kompleksów.
Skontaktuj się i sprawdź w jaki sposób Dr Kolenda pomoże Ci rozwiązać Twój problem.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda – specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.