Rekonstrukcja piersi

Zabieg odtworzenia utraconej piersi

Celem rekonstrukcji piersi jest przywrócenie jednej lub obu piersiom zbliżonego do normalnego kształtu, wyglądu, symetrii i wielkości po mastektomii, lumpektomii (wycięciu guzka piersi), kwadrantektomi lub wrodzonych deformacjach.

Rekonstrukcja piersi często obejmuje wiele zabiegów wykonywanych etapami i może rozpocząć się w momencie mastektomii lub zostać przełożona na późniejszy termin.

Rekonstrukcja piersi zasadniczo dzieli się na dwie kategorie: rekonstrukcja oparta na implantach lub rekonstrukcja płatowa z wykorzystaniem własnych tkanek.

Przy wyborze najlepszej opcji należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

Jeśli dotknięta nowotworem jest tylko jedna pierś, tylko ona może zostać zrekonstruowana. Dodatkowo można zalecić podniesienie piersi, zmniejszenie lub powiększenie piersi przeciwnej, aby poprawić symetrię wielkości, kształtu i położenia obu piersi. Często jednak kobiety decydują się na zabieg mastektomii profilaktycznej z rekonstrukcją drugiej „zdrowej” piersi.

Należy pamiętać, że zrekonstruowana pierś nie będzie dawała takich samych odczuć jak pierś, którą zastępuje. W przypadkach rekonstrukcji własnymi tkankami, na zawsze pozostaną widoczne blizny, zwykle zlokalizowane w mniej odsłoniętych obszarach ciała, takich jak plecy, brzuch lub pośladki.

Rekonstrukcja piersi za pomocą implantów

Rekonstrukcja piersi oparta na implantach jest możliwa, jeśli mastektomia lub radioterapia pozostawiły wystarczającą ilość tkanki na ścianie klatki piersiowej, aby pokryć i podtrzymać implant piersi. W przypadku pacjentek z niewystarczającą ilością tkanki na ścianie klatki piersiowej lub u tych, które nie chcą implantów, rekonstrukcja piersi będzie wymagać techniki płatowej. Najpopularniejszą metodą rekonstrukcji jest wykorzystanie skóry i tkanki tłuszczowej z dolnej części brzucha do nadania krągłego kształtu piersi.

Zabieg jednoczasowy lub dwuczasowy.

Natychmiastowa jednoczasowa rekonstrukcja piersi

Bezpośrednio po wykonaniu mastektomii umieszcza się implant piersi owinięty w siatkę syntetyczną lub biologiczną zwaną bezkomórkową macierzą skórną (ADM), aby pomóc implantowi w utrzymaniu prawidłowej pozycji anatomicznej w stosunku do mięśnia piersiowego.

Rekonstrukcja dwuczasowa

Rekonstrukcja dwuczasowa, czy opóźniona, z użyciem ekspandera tkankowego. Po wykonaniu standardowej mastektomii nie wykonuje się żadnych dalszych czynności i pozostawia tkanki do całkowitego zagojenia lub w miejscu operacji pozostawia ekspander tkankowy. Co tydzień ekspander jest dopełniany solą fizjologiczną aż do uzyskania odpowiedniej jego objętości. Uzyskana przestrzeń pomiędzy tkankami pozwala w drugim etapie na wymianę ekspandera na implant o odpowiedniej wielkości. Implant ten w zależności od umiejscowienia w stosunku do mięśnia piersiowego większego pokrywa się siatką lub ADM.

Istnieją dwa rodzaje portów ekspandera. Jeden, podobny do portu do chemioterapii, umieszcza się oddzielnie od ekspandera tkankowego, zwykle wzdłuż klatki piersiowej. Drugi typ to port zawarty w samym ekspanderze. W obu przypadkach porty zostaną użyte do napełnienia ekspandera tkankowego roztworem soli fizjologicznej podczas kilku wizyt. Dostęp do portu uzyskuje się za pomocą małej igły, a sól fizjologiczna jest wstrzykiwana do ekspandera przez miejsce portu.

Możliwe powikłania

Rekonstrukcja piersi przy użyciu implantu może wymagać wtórnego autologicznego transferu tłuszczu w celu wyeliminowania zmarszczeń i pofałdowań piersi wynikających z samej operacji mastektomii.

Rekonstrukcja piersi z użyciem tkanek własnych (płatowa)

Rekonstrukcja piersi użyciem płatów:

Rekonstrukcja piersi - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Dobrymi kandydatami do operacji rekonstrukcji piersi są:

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są:
Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 3 do 5 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na dwie doby na obserwacji. Dreny, których celem jest odsączenie zbierającej się krwi lub chłonki w miejscach operowanych, pozostawia się na 10-14 dni.

Zalecany jest okres trzech do czterech tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny stanik, który należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień i dwa tygodnie po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 6 miesiącach od operacji.