Strona główna » Zabiegi » Modelowanie ciała » Abdominoplastyka
Abdominoplastyka, znana również jako plastyka brzucha polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry brzucha oraz w większości przypadków, odbudowuje osłabione lub rozdzielone mięśnie proste, tworząc gładszy i jędrniejszy profil brzucha. Płaski i dobrze umięśniony brzuch to coś, do czego wielu z nas dąży poprzez ćwiczenia i kontrolę wagi. Czasami niestety metody te nie pozwalają osiągnąć wymarzonego celu.
Nawet osoby o normalnej masie i proporcjach ciała mogą mieć brzuch, który wystaje lub jest luźny i obwisły.
Plastyka brzucha często przeprowadzana jest u kobiet, u których obwisła i wiotka skóra jest wynikiem przebytych ciąż, ale problem ten coraz częściej dotyczy również mężczyzn, szczególnie po znacznej utracie wagi ciała.
Należy pamiętać, że plastyka brzucha nie zastępuje odchudzania ani odpowiedniego programu ćwiczeń.
Chociaż wyniki plastyki brzucha są technicznie trwałe, pozytywny wynik może być znacznie osłabiony przez znaczne wahania wagi. Z tego powodu osobom, które planują znaczną utratę wagi lub kobietom, które mogą rozważać przyszłe ciąże, zaleca się odłożenie plastyki brzucha na później.
Plastyka brzucha nie może skorygować rozstępów, chociaż można je usunąć lub nieco poprawić, jeśli znajdują się one na obszarach nadmiaru skóry, który ma zostać wycięty.
Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 2 do 5 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na dwie doby na obserwacji.
Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny pas uciskający, który należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień i dwa tygodnie po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 6 miesiącach od operacji.
W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:
W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.
Kształt oraz długość nacięć zależą od ilość nadmiaru skóry do wycięcia.
Nacięcia zamykane są szwami, następnie zakładane są dreny i specjalistyczne opatrunki.
Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.
Pełna plastyka brzucha wymaga poziomego nacięcia w okolicy tuż nad linią owłosienia łonowego oraz wokół pępka. Kształt i długość nacięć zależą od ilość nadmiaru skóry do wycięcia. Po podniesieniu płata skóry zeszywa się brzegi mięśni prostych brzucha, które często są osłabione.
Skóra górnej części brzucha jest ściągana w dół. Jej nadmiar jest odcinany, a pozostała skóra jest zszywana. Tworzony jest nowy otwór na pępek, który zostaje wypchnięty na powierzchnię i zszyty. Często zabieg łączony jest z liposukcją tkanki tłuszczowej nadbrzusza i talii w celu uzyskania smuklejszego kształtu sylwetki.
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, w celu postawienia odpowiedniego rozpoznania oraz doboru zabiegu, który pomoże Ci pozbyć się kompleksów.
Skontaktuj się i sprawdź w jaki sposób Dr Kolenda pomoże Ci rozwiązać Twój problem.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda – specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej.
Dr n. med. Małgorzata Kolenda przyjmuje pacjentów w Klinice Kolasiński.