Liposukcja

Odsysanie tkanki tłuszczowej

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu pozwala wyszczuplić i wymodelować określone obszary ciała, usuwając nadmiar tkanki tłuszczowej oraz poprawiając kontury i proporcje ciała. Liposukcję można wykonać samodzielnie lub w połączeniu z innymi zabiegami chirurgii plastycznej, takimi jak lifting twarzy, zmniejszenie biustu czy plastyka brzucha.

Wskazania do liposukcji

Wskazania do operacji liposukcji to nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach ciała takich jak:
Należy pamiętać, że liposukcja nie zastępuje odchudzania ani odpowiedniego programu ćwiczeń. Nie jest również skutecznym sposobem leczenia cellulitu – wgłębień na skórze, które zwykle pojawiają się na udach, biodrach i pośladkach – ani luźnej, obwisłej skóry.

Liposukcja - kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Konsultacja

Podczas konsultacji omawiane są następujące zagadnienia:
Zabieg liposukcji przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, gdy planowany obszar odsysania jest niewielki.

Badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem, należy zgodnie z zaleceniami:

Przygotowanie do zabiegu polega na wybraniu odpowiedniego terminu, tak by nie przypadał na okres krwawienia miesiączkowego i wykonaniu zleconych badań. Sam zabieg chirurgiczny trwa od 1,5 do 3 godzin. Bezpośrednio po operacji pozostaje się w klinice na jedną dobę na obserwacji. Jeżeli zastosowane było znieczulenie miejscowe, bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu. Zalecany jest okres dwóch tygodni rekonwalescencji. Przez okres czterech tygodni nosi się specjalny strój uciskający, który należy mieć na sobie w ciągu dnia i nocy. W tym okresie nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych i nie wolno uprawiać sportów. Wizyty kontrolne przewidziane są: tydzień po zabiegu w celu usunięcia opatrunku, miesiąc po w celu oceny procesu gojenia i przekazania dalszych zaleceń pielęgnacyjnych oraz trzy miesiące po, by ocenić efekt. Ostateczny efekt pooperacyjny widoczny jest po 6 miesiącach od operacji.

W trakcie procesu gojenia mogą wystąpić objawy:

Liposukcja

Etapy zabiegu

Krok 1

Znieczulenie

W zależności od rozległości, stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne.

Krok 2

Nacięcia

Zabieg przeprowadzany jest przez małe, niewidoczne nacięcia.

Krok 3

Rekonwalescencja

Odpoczywamy, przestrzegamy zaleceń lekarza i oczekujemy na finalne rezultaty.

Krok 1 - znieczulenie

W zależności od rozległości zabieg liposukcji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, sedacji dożylnej lub znieczuleniu ogólnym.

Krok 2 - nacięcia

Liposukcję przeprowadza się przez małe, niewidoczne nacięcia. Najpierw obszary poddawane zabiegowi nasącza się roztworem soli fizjologicznej w celu zmniejszenia krwawienia. Następnie przez nacięcia wprowadza się cienką kaniulę odsysającą. Tłuszcz usuwa się za pomocą próżni chirurgicznej lub strzykawki przymocowanej do kaniuli. Dodatkowo podczas zabiegu można użyć urządzeń wspomagających obkurczanie skóry w celu uzyskania większego jej napięcia.

Krok 3 - rekonwalescencja

Bezpośrednio po operacji zakładane są Sterilstripy i opatrunki oraz strój uciskający, którego zadaniem jest zminimalizowanie obrzęku i podtrzymanie nowych kształtów ciała. Początkowo mogą wystąpić krwiaki lub siniaki, a miejsca operacji są mocno opuchnięte. Strój uciskowy należy nosić podczas dnia i nocy przez 4 tygodnie. Powrót do pełnej aktywności jest możliwy już po czterech tygodniach. Również w tym okresie zalecane są masaże miejsc operowanych w celu zmniejszenia obrzęku i uzyskania możliwie szybkiego efektu końcowego Poprawiony kontur ciała będzie widoczny, gdy ustąpią obrzęki i miejsca operowane zmiękną. W niektórych sytuacjach osiągnięcie optymalnych rezultatów za pomocą jednego zabiegu chirurgicznego może nie być możliwe i konieczna będzie kolejna operacja. Nie jest również możliwe poprawienie napięcia wiotkiej skóry. W takich przypadkach nadmiar skóry trzeba wyciąć. Niezwykle ważne po zabiegu odsysania jest trzymywanie stałej wagi ciała i dbanie o jego kondycję.